Mine tagasi

Kaitseliidu “Aasta tegu 2022” tiitli sai Sander Kukk

20. veebruar 2023 - Konkurss

Kaitseliidu tegevuse taastamise 33. aastapäeval andis Kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi Järvakandis kaitseliitlastele aasta teo tunnustusena üle hinnalised kingitused, Kaitseliidu kuldmündid.

Konkursile esitati kokku 16 tegu, millest hindamiskomisjon valis välja viis. Aasta teo valimisel lähtus hindamiskomisjon järgmistest kriteeriumidest: eriline edu, vajalik ja kordaläinud suurüritus, oluline ehitis või loominguline saavutus, paik või asi, mida võib pidada 2022. aasta teoks.  

„Üks korralik vabatahtlik organisatsioon saab olla edukas siis kui selle liikmed võtavad kätte ja teevad ära, selle asemel et oodata kui nende eest tehakse ja aasta teoga tunnustamegi neid tegijad, kes tegid ära ning on sellega teistele eeskujuks,“ ütles Kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi.

“Aasta tegu 2022“ tiitli sai ka Noorte Kotkaste Tartu maleva rühmapealik Sander Kukk Kiipuse laagriplatsi rajamise ja hooldamise eest. Kiipuse laagriplatsil on oluline roll kogu Tartu piirkonna noorte väljaõppes – platsil toimuvad väiksemad rühmalaagrid ja traditsioonilised maakonnalaagrid, samuti on seal korraldatud KT ja NK NEG-rühmade väljaõpet ning NK suurte poiste laagrit. Laagriplatsil on laagerdanud koos kodutütarde ja noorkotkastega ka inimesed, kes Kaitseliitu ei kuulu, seda näiteks lastevanemate laagrite või organisatsioonivälistele noortele mõeldud laagri, käigus.

Sander on Noorte Kotkastega seotud aastast 2008, mil astus noorkotkaks, praegu on ta Tornaado rühma rühmapealik, kusjuures tema juhitud rühm on üks maleva kõige aktiivsematest rühmadest. Samuti on Sander pärjatud 2019. aastal parima Noorte Kotkaste noortejuhi tiitliga.

2020. aastal vahetus Tartu Kodutütarde ja Noorte Kotkaste senine laagriplatsi omanik ning seetõttu toimus sama aasta sügisel seal viimane laager. Väljaõppe jätkumiseks, tuli leida uus laagriplats ning selles on oma panus Sander Kukel – Sander jagas laagriplatsi muret endise noorkotka ja kunagise noortejuhiga ning selle tulemusena leiti vana taluplats, kuhu laagriplats rajada. Kahe aasta jooksul toimunud laagrite käigus on noored ja noortejuhid tema juhendamisel laagriplatsile kaevanud lõkkeasemed, ehitanud pingid, kaks söögilauda, puukuuri, varjualuse toidu jagamiseks ja lipumasti. Üheskoos taaspüstitati eelmisel laagriplatsil olnud püstkoda ning Sander Kuke ehitatud puidust kotkakuju, mille all traditsiooniliselt tulevased Tartu noorkotkad tõotuse annavad. Lisaks laagriehitiste rajamisele on Sander Kukk juhendanud talgutöid.

Aasta teo nominente saavad esitada kõik Kaitseliidu liikmed ning sel korral esitati 16 tegu koos 19 tegijaga. Esitatutest tegi valiku ning tegi ettepanekud Kaitseliidu ülemale kümneliikmeline komisjon, mida juhib Kaitseliidu peastaabi ülem ning kuhu kuuluvad nais- ja noorteorganisatsioonide ja maakaitseringkondade esindajad ja Kaitseliidu veebel. Kaitseliit hakkas aasta tegu välja kuulutama ülemöödunud aastal. Iga auhinnaga pärjatu saab mälestuseks Kaitseliidu logoga kuldmündi, millel on olemas nii reaalne väärtus, kuid mille emotsionaalne ning numismaatiline väärtus on peaaegu hindamatu.