Sümboolika ja vormikandmine
Noorte Kotkaste organisatsiooni sümbolid ja tunnus
Noorte Kotkaste organisatsiooni sümboliteks on kotkamärk ja üldlipp. Organisatsiooni tunnuseks on kotkamärk. Kotkamärki näeb näiteks organisatsiooni vormiriietuse peakatte ja varrukaembleemi peal.
Noorte Kotkaste organisatsiooni vormiriietus
Lisaks tunneb noorkotkast ära vormiriietuse järgi. Noorkotkastel on kasutusel on kaks vormirõivastust: Noorte Kotkaste pidulik vorm ja Kaitseliidu noorteorganisatsioonide välivorm. Samuti on noortejuhtidel kasutusel pidulik vorm, mis erineb noorkotkaste pidulikust vormiriietusest, ning välivorm, mis on mõlemal samasugune.
Noorkotkaste pidulik vormiriietus näitab liikme kuuluvust üksusesse, järguastet, ametikohta ning talle omistatud tunnustusi. Pidulik vorm koosneb sinakashallist pikkade varrukatega pluusist, sinisest kaelarätist (rühmal võib olla oma värvides kaelarätt), vormimütsist, tumedatest viigipükstest ja mustadest kingadest. Riietuse juures kantakse musti või tumedaid sokke ning vöörihma, mis on mustast või pruunist nahast või rahvusmustriga kootud vöö.
Noortejuhtide pidulik vormiriietus koosneb sinakashallist kuuest, noorliikmetega sarnastest vormimütsist, valgest pluusist, mustast lipsust, tumedatest viigipükstest või seelikust ja mustadest kingadest. Riietuse juures kantakse musti või tumedaid sokke ning vöörihma, mis on mustast või pruunist nahast või rahvusmustriga kootud vöö.
Välivorm on Kaitseliidu noorteorganisatsioonide liikmetel samasugune. Vormiriietust kantakse Kaitseliidu noorteorganisatsiooni tegevuses osalemisel koos ettenähtud eraldusmärkidega. Välivorm koosneb tumerohelisest riidest jopest, jakist, tuulejakist, pükstest, nokkmütsist ning mustadest saabastest ja talvemütsist. Lisaks kantakse välivormil nimesilti, varrukaembleeme ning ametikohatärne.
Eraldusmärgid
Noorte Kotkaste struktuuriüksuse liikme eraldusmärk vormimütsil on metallist kotkamärk. Kotkamärk kujutab endas kaitseasendis püstiseisvat kotkast, kes hoiab ühe jalaga skautluse sümbolit – liiliaõit, mille keskel on riigivapi kujutis ja teise jalaga linti, millel on tekst “Alati valmis!”.
Vastavalt vormile kannavad Noorte Kotkaste organisatsiooni liikmed vormiriietuse vasakul varrukal varrukaembleemi, mis näitab organisatsioonilist ja piirkondlikku kuuluvust.
Parema rinnatasku kohal paiknevad järgutäpid näitavad Noorte Kotkase õppekava ehk järkude läbimist. Üks järgutäpp tähistab VI ehk kõige madalamat järku ning kuus järgutäppi kõige kõrgemat ehk I järku.
Ametikohatunnusena kannavad liikmed pidulikul vormil vastaval alusel ametikohatärne. Tärn kujutab metalset kuuekandilist tähte, mille keskel asetseb riigivapi kujutis. Eristatakse suurt ja väikest pealikutärni ning need on hõbeda- või kullaläikelised.
Noorkotka erialalisi oskuseid näitavad piduliku vormi paremal varrukal paiknevad erikatsemärgid, mida võib korraga olla kuus. Populaarseimad erialad on matkaja, laskur, sportlane ja meedik.
Noorte Kotkaste piduliku vormiriietuse kirjeldus
- Vormiriietus näitab liikme kuuluvust üksusesse, järguastet, ametikohta ning talle omistatud tunnustusi.
- Noorte Kotkaste vormiriietuses eristatakse esindus- ja laagrivormi. Eristatakse noorliikmete ja noortejuhtide esindusvormi.
- Noorliikme esindusvorm (lisa 1) koosneb järgmistest osadest:
- 3.1. Vormimüts on tumesinisest riidest ja selle põhi on kokku volditud. Mütsi ees onrummu kattev osa 50 mm laiune, jättes ruumi mütsile kinnitatavale metallist kotkamärgile. Mütsi kõrvalapid on omavahel takjakinnisega ühendatud. Eesosal on 15 mm kõrgusel alusservast kahe metallnööbiga kinnitatud 10 mm laiune musta värvi tormirihm.
- 3.2. Vormipluus on sinakashallist tugevast riidest kaitseväe ohvitseri tavavormi pikkade varrukatega vormipluusi lõikega ja õlakutega. Vormisärgil on kaks pealeõmmeldud rinnataskut, mida katab taskuklapp. Pluusinööbid on halli värvi.
- 3.3. Kaelarätt on sinine täisnurkse kolmnurga kujuline, mille kaks külge on 700 mm pikkused. Rühmal võib olla oma värvides kaelarätt. Kaelarätt tõmmatakse kokku rõngaga. Ühe rühma liikmed peavad kandma ühesugust rõngast.
- 3.4. Viigipüksid on tumedad ülikonnariidest.
- 3.5. Vöörihm on mustast või pruunist nahast või rahvusmustriga kootud vöö.
- 3.6. Sokid on tumedad või musta värvi.
- 3.7. Kingad on musta värvi.
- Esindusvormi juures võivad noorliikmed ja noortejuhid kanda helesinist keepi. Keep on eest trukkidega kinnitatav ning kapuutsiga (lisa 2).
- Noortejuhi esindusvorm (vt lisa 3) koosneb järgmistest osadest:
5.1. Vormimüts sarnaselt noorliikmetega;
5.2.Kuub on sinakashalli värvi ülikonnariidest, kaitseväe ohvitseri tavavormi kuuelõikega;- 5.3. Pluus on valget värvi, noorliikme vormipluusi lõikega;
- 5.4. Lips on musta värvi, allapoole laienev, täisnurkse otsaga;
- 5.5. Viigipüksid on tumedad ülikonnariidest, naissoost noortejuht kannab seelikut;
- 5.6. Vöörihm on mustast või pruunist nahast või rahvusmustriga kootud vöö
- 5.7. Sokid on tumedad või musta värvi;
- 5.8. Kingad on musta värvi.
- Laagrivormina kasutatakse ilmale vastavat matka- või spordiriietust. Laagrivormi kirjelduse kinnitab Kaitseliidu keskkogu.
- Noortejuhtidel, toetaja- ja auliikmetel on vormielemendina kasutusel Noorte Kotkaste noortejuhi fliisjakk. Tumesinist värvi jakil on kapuuts ning on eest tõmblukuga (vt lisa 4).
Lisa 1. Noorliikme vormiriietus
Lisa 2. Noorte Kotkaste keep
Lisa 3. Noorte Kotkaste noortejuhi pidulik vormiriietus
Lisa 4. Noorte Kotkaste organisatsiooni fliisjakk
Sümbolid, eraldus- ning teenetemärgid
Kaitseliidu struktuuriüksuse Noored Kotkad sümbolid, eraldus- ning teenetemärgid ning ergutuste ja tunnustuste kohaldamise põhimõtted
I. SÜMBOLID
- Noorte Kotkaste struktuuriüksuse liikme eraldusmärk vormimütsil on metallist kotkamärk (lisa 4).
- Kotkamärk kujutab endas kaitseasendis püstiseisvat kotkast, kes hoiab ühe jalaga skautluse sümbolit – liiliaõit, mille keskel on riigivapi kujutis ja teise jalaga linti, millel on tekst “Alati valmis!”.
- Kotkamärgil on kujutatud põhjakotkas, kelle turjal jõudis Kalev Eesti randa. Kotkas on tugevuse ja jõu sümbol, ta lendab kõrguses, mis peab tuletama Noorte Kotkaste organisatsiooni liikmetele meelde õilsaid aateid. Kotka silm on tähelepanelik – samasugune peab olema ka Noorte Kotkaste hulka kuuluv noor. Märgil on liiliaõis, mis tähistab puhtust ja korralikkust. Selle kolm haru märgivad noorkotka tõotuse kolme punkti: isamaa-armastust, ligimese aitamist, noorkotka kommete täitmist. Kolme haru ümbritsev side osutab organisatsiooni noorte sõprusele ja ühtehoidmistahtele. Liilia keskel asetsev Eesti Vabariigi vapp tunnistab, et Noored Kotkad on Eesti Vabariigis tegutsev organisatsioon. Liiliaõis kujutab keskaegse noole otsa, mille keskel on kompassinõel; need kaks kokku sümboliseerivad sirget rada ja ausat sihti, mida mööda peab käima noorkotkalikul rajal kõndija. Märgi all on lint, mille kiri tuletab märgi kandjale meelde tema kohustust olla alati valmis. Lindi ülespoole pööratud otsad tuletavad märgi kandjale meelde, et ta täidaks oma kohustusi rõõmsal meelel.
- Varrukaembleem esindusvormil on ümmargune, 65 mm läbimõõduga, tumesinisel põhjal embleem. Sellel paikneb kotkamärgi kujutis, mille kohal on 6 mm kõrguste tähtedega maleva nimi. Kotkamärk ja tähed on valget värvi (lisa 5).
- Varrukaembleem laagrivormil on ümmargune, 77 mm läbimõõduga, rohelisel põhjal embleem. Sellel paikneb kotkamärgi kujutis, mille kohal on 6 mm kõrguste tähtedega „NOORED KOTKAD“ ja mille all on maleva nimi. Kotkamärk ja tähed on musta värvi.
- Noorkotka järgutäpp on ümmargune, 20 mm läbimõõduga, tumesinisel põhjal valgegatikitud kuusnurkne täht (lisa 6).
- Noorkotka erikatse märk on ümmargune, läbimõõduga 30 mm, hallile põhjal 3 mm laiusesinise äärega ja tikitud (lisa 7). Märk on kujundatud vastavalt erialale.
- Ametikohatunnusena kannavad liikmed esindusvormil vastaval alusel ametikohatärne(lisa 8). Tärn kujutab metalset kuuekandilist tähte, mille keskel asetseb riigivapi kujutis. Eristatakse suurt ja väikest pealikutärni ning need on hõbeda- või kullaläikelised. Suure tärni läbimõõt on 22 mm, väikese tärni läbimõõt on 17 mm.
- Peavanema ametikohatärnide alus on suuruseks 32×75 mm, teiste pealike ametikoha- tärnide aluse suuruseks on 32×53 mm.
- Tärnid kinnitatakse tumesinisest riidest alusele, mida ümbritseb 2 mm laiune rant. Salgapealiku abist kuni peavanema abini on randi värv hõbedane, peavanemal ja tema abil on rant kuldset värvi.
II. NOORTE KOTKASTE ERALDUSMÄRGID - Ametikohatunnused ja -tärnid laagrivormil on salgapealiku abist kuni malevkonna pealiku abini rohelisel põhjal tikitud musta niidiga, alates malevkonna pealikust kuldse niidiga. Ametikohatunnust ümbritsev rant on sama värvi ametikohatärniga.
- Nimesilt on noortejuhi esindusvormil graveeritud mustal alusel suurusega 25×85 mm. Tähed on 7 mm kõrgused ning nimesilti ääristab valge 45 kraadi all tehtud lõige.
- Nimesilt laagrivormil on tikitud 25×133 mm rohelisel põhjal, 15 mm kõrguste tähtedega ning nimesilti ümbritseb 2 mm laiune rant. Tikand on musta värvi.
- Kotkajuhi katse läbimist tähistab metallist rinnamärk, mis kujutab tammepärjaga ümbritsetud kotkamärki (lisa 9).
- Noortemagister kannab kotkajuhi märgiga sarnast märki, millel on pärja ülemiste otste kohale lisatud täht “M” (lisa 10).
III. ERGUTAMISE JA TUNNUSTAMISE ÜLDPÕHIMÕTTED
26. Noorte Kotkaste struktuuriüksuse on kasutusel järgmised tunnustused:
26.1. noorkotkaliku tegevuse eest: tänu avaldamine, tänukirja andmine, tunnustamine, Eeskujuliku noorkotka märgiga,
26.2. allüksuse juhtimise eest: tänu avaldamine, tänukirja andmine, teenetekirja andmine, tunnustamine Teenetemärgi, Teeneteristi või Lembitu ristiga,
26.3. Noorte Kotkaste organisatsioonile abi osutamise eest: tänu avaldamine, tänukirja andmine, Teenetekiri, tunnustamine Aitaja märgi või Ustava Sõpruse märgiga,
26.4. rahvusvahelise koostöö edendamise eest: tunnustamine Välissõbra märgi, Concordia märgi või Rahvaste Sõpruse medaliga,
26.5. Noorte Kotkaste organisatsiooni poolt antav kõrgeim autasu eriliste teenete puhul on Põhjakotka märk.
- Tänu avaldatakse suuliselt rivi või kogu ees või käskkirjaga kohe pärast ülesande või teo sooritamist otsese juhi poolt.
- Tänukiri antakse pärast ülesande edukat täitmist või pikaajalise tulemusliku tegevuse eest.
- Noorte Kotkaste maleva tänukirja saamiseks tuleb esitada vabas vormis kirjalik ettepanek maleva juhatusele ning juhatus kinnitab tunnustuse väljastamise oma otsusega.
- Struktuuriüksuse juhi tänukirja saamiseks teeb Noorte Kotkaste malevapealik vabas vormis kirjaliku ettepaneku peavanemale, kes kinnitab otsuse oma käskkirjaga.
IV. NOORTE KOTKASTE TEENETEMÄRGID
- Eeskujuliku noorkotka märk antakse noorkotka hoolsuspaela omavale noormehele, kellel on III järk ja keda võib teistele eeskujuks seada.
- Teenetekiri antakse noorkotkale, noortejuhile, kes on vähemalt ühe aasta tegutsenud juhina või abijuhina ning saavutanud töös silmapaistvaid tulemusi. Teenekirjaga võib lisaks tunnustada ka toetajaliiget, noorteinstruktorit ja koostööpartnerit, kes on abistanud organisatsiooni üleriigilise või maleva tasandi ürituste korraldamisel.
- Teenetemärk (lisa 11) antakse noortejuhile või noorteinstruktorile, kelle tööd on eelnevalt tunnustatud Teenetekirjaga ja kes on vähemalt kolm aastat järjepidevalt tegutsenud ning saavutanud töös silmapaistvaid tulemusi.
- Lembitu rist (lisa 11) antakse Teenetemärgi omanikule vähemalt viieaastase järjepideva ja tulemusrikka tegutsemise eest malevkonna- või malevapealiku ametikohal või Noorte Kotkaste keskjuhatuse liikmena.
- Teeneteristiga (lisa 11) tunnustatakse organisatsiooni liikmeid, kellel on erilisi teeneid Noorte Kotkaste põhikirjaliste eesmärkide elluviimisel ja neid Eesti ning välisriikide kodanikke ja organisatsioone, kes silmapaistval moel on kaasa aidanud Noorte Kotkaste organisatsiooni eesmärkide saavutamisel.
- Teeneterist jaguneb kolmeks põhiklassiks ja eriklassiks.
- 36.1. Kolmas klass annetatakse noortejuhile või noorteinstruktorile, keda on eelnevalt tunnustatud Teenetemärgiga ning järjepideva ja tulemusrikka allüksuse juhtimise või organisatsioonile osutatud abi eest vähemalt 5 aasta vältel.
- 36.2. Teine klass annetatakse noortejuhile või noorteinstruktorile, keda on eelnevalt tunnustatud Teeneteristi III klassiga ning järjepideva ja tulemusrikka allüksuse juhtimise või organisatsioonile osutatud abi eest vähemalt 10 aasta vältel.
- 36.3. Esimene klass on kõrgeim klass, mis annetatakse noortejuhile või noorteinstruktorile, keda on eelnevalt tunnustatud Teeneteristi II klassiga ning järjepideva ja tulemusrikka allüksuse juhtimise või organisatsioonile osutatud abi eest vähemalt 15 aasta vältel.
- 36.4. Eriklass annetatakse väljaspool Teeneteristi annetamise järjekorda Noorte Kotkaste organisatsiooni tulemusliku toetamise või kõrget tunnustust vääriva teo eest noortejuhile, toetajaliikmele, noorteinstruktorile või koostööpartnerile.
- Aitaja märk (lisa 11) antakse toetajaliikmele või koostööpartnerile, kes on Noorte Kotkaste organisatsioonile vähemalt kahe aasta jooksul osutanud abi Noorte Kotkaste väljaõppe ettevalmistamisel ja korraldamisel ning keda on eelnevalt tunnustatud peavanema tänukirjaga.
- Ustava Sõpruse märk (lisa 11) antakse toetajaliikmele või koostööpartnerile, kes on Noorte Kotkaste organisatsioonile vähemalt viie aasta jooksul osutanud abi Noorte Kotkaste väljaõppe ettevalmistamisel ja korraldamisel ning keda on eelnevalt tunnustatud Aitaja märgiga.
- Välissõbra märk (lisa 11) antakse välisriigi koostööpartnerile, kes on tunnustamisväärselt arendanud koostööd Noorte Kotkaste organisatsiooniga.
- Concordia märk (lisa 11) antakse välisriigi noorteorganisatsiooni juhile Noorte Kotkaste organisatsiooniga järjepideva ja tulemusliku koostöö arendamise eest vähemalt kolme aasta jooksul.
- Rahvaste Sõpruse medal (lisa 11) antakse välisriigi noorteorganisatsiooni kõrgeimale juhile, kes on loonud sõprussidemed kahe riigi vahel ning algatanud ja viinud ellu rahvusvahelisi koostööprojekte, millesse on kaasatud kahe riigi noorteorganisatsioonide liikmed.
- Põhjakotka märk (lisa 11) on Noorte Kotkaste organisatsiooni kõrgeim teenetemärk, mis antakse eriliste teenete eest Noorte Kotkaste organisatsiooni ja eestimaalaste kasuks.
V. NOORTE KOTKASTE TEENETEMÄRKIDE KIRJELDUSED
- Eeskujuliku noorkotka märk koosneb E-tähest, mille kõrgus on 32 mm ja laius 29 mm ja mille all on stiliseeritud kotkamärk. Märk on valmistatud oksüdeeritud metallist (lisa 11).
- T eenetemärk on 40 mm läbimõõduga oksüdeeritud metallist märk, mille alus on ristikujuline. Ristiharude vahele on paigutatud stiliseeritud rahvuslikus laadis õiekujutis. Ristiharude ääred on lainelised. Märgi südames asub 20 mm läbimõõduga ringile asetatud kotkamärk. Risti ülemisel harul on sõna “Teenete” ja alumisel harul sõna “eest”.
- Lembitu rist koosneb 18 mm läbimõõduga valgel emailringil asetsevast kotkamärgist. Ringi ümbritseb 3,5 mm laiune sõõr, mida kaunistab loorberipärg. Pärg on alumises osas kokku põimitud lindiga. Valgele alusele asetatud kotkamärk koos loorberipärjaga on paigutatud risti kujutisse. Ristiharusid ühendab eesti stiilis taimornament. Märgi läbimõõt on 47 mm ja see on valmistatud oksüdeeritud metallist. Märgi lindil on 10 mm laiune eesti vöökirjaline riba. Riba äärtes on 0,5 mm laiune tumesinine triip, 0,5 mm laiune valge triip ja 1 mm laiune tumesinine triip.
- Teeneterist on tombakust valmistatud 42 mm kõrguse kullatud käppristi esiküljel on 2 mm laiune kuldkollase läbipaistva kuumemailiga kaetud ääris. Sisemine pind on kaetud sinise läbipaistva kuumemailiga. Risti peal on hõbedane Noorte Kotkaste embleem. Embleemil olev liilia on kaetud valge emailiga, riigivapp on oma heraldilistes värvides. Risti tagumine külg on sile, sellele graveeritakse teeneteristi number. Risti kantakse 35 mm laiuse muareesiidist lindi küljes. Sinise põhitooniga lindi keskel on 7 mm laiune hõbehall triip, seda ääristab kummaltki poolt 1 mm laiune sinine ja 3 mm laiune kuldkollane triip.
- Teeneteristi lindilõikele kinnitatakse vastavalt risti klassile metallist tammeleht.
- 47.1. II klassi risti lindil on hõbedane tammeleht.
- 47.2. I klassi risti lindil on kuldne tammeleht.
- 47.3. Eriklassi risti lindile on kinnitatud rosett.
- Aitaja märk koosneb 18 mm läbimõõduga kollasele emailringile asetatud kotkamärgist, mida ümbritseb rahvuslikus stiilis ornament. Ornament kujutab endast puhkenud stiliseeritud õit koos kattelehtedega. Õievarrel on mõlemal pool kaks kattelehekest, millest pealpool asetsev puhkev õiepung ulatub otsaga sõõri. Sõõri ülemisel poolel on viie ümarsakiga kaunistus. Märgi suurim laius on 30 mm. Märk on valmistatud oksüdeeritud metallist.
- Ustava Sõpruse märk koosneb 18 mm läbimõõduga emailrõngal asetsevast kotkamärgist, mida ümbritseb neli eesti laadi, stiliseeritud taimekujutist. Taimekujutuste õielehed on kaunistatud nurkjoonistega, mille teravikud on suunatud väljapoole. Taimekujutiste alumises osas on kaht lehekest kujutav ilustus, mille varred ulatuvad teravikena sõõri. Taimekujutisi ühendab nelja geomeetrilise ornamendiga kaunistatud lint. Märgi välismõõt on 38 mm. Märk on valmistatud oksüdeeritud metallist. Märgi lint on 30 mm, mille keskel on 8 mm laiune eesti vöökirjaline siksakiline riba. Triibu põhivärviks on kollane ja kiri on hele- ja tumepruuni- ning hõbedavärviline. Ribast mõlemal pool on piki linti järjestikku 9 mm laiune vesihall riba, 0,5 mm laiune valge triip ja 1,5 mm laiune sinine kant.
- Välissõbra märk on 15 mm läbimõõduga sinisel emailringil asetsev kotkamärk; ringi ümbritseb sõõr, mille laius on 3 mm. Sõõri ülemisel poolel on kiri “Eesti noored” ja alumisel poolel “Kotkad”. Ülemise ja alumise poole sõnad on eraldatud kahe 8-harulise tärni kujutusega. Pealkirja sõõri ümbritseb neli stiliseeritud taimekujutist, mida ühendab geomeetrilise ornamendiga kaunistatud lint. Taimekujutiste alumised osad on paigutatud pealkirja sõõri alla. Märk on oksüdeeritud metallist.
- Concordia märk koosneb 17 mm läbimõõduga sinisel emailringil asetsevast kotkamärgist; ringi ümbritseb 8 mm läbimõõduga sõõr. Sõõri ülemisel poolel on kiri “Eesti Noored Kotkad”. Ringi alumise osa keskel on rahvuslikus stiilis ornament, mis kujutab sirgjooneliselt stiliseeritud õit kahe kattelehega. Mõlemalt poolt õit lookleb välja taimevars pungakeste ja lehevartega. Märgi ülemine välisserv on kaunistatud seitsme ümarsakiga, mille vahele on asetatud kuus kolmnurka. Märgi üldläbimõõt on 37 mm ja see on valmistatud oksüdeeritud metallist. Märgi lindi keskel on vöökirjaline riba, mille põhivärviks on kollane ja kiri on hele- ja tumepruuni- ning hõbedavärviline. Ribast mõlemal pool on piki linti järjestikku 9 mm laiune rukkilillesinine riba, 0,5 mm laiune valge triip ja 1,5 mm laiune must kant.
- Rahvaste Sõpruse medal koosneb 18 mm läbimõõduga sinisele emailringile asetatud kotkamärgist; ringi ümbritseb 4 mm laiune sõõr, mille ülemisel poolel on kiri “EESTI NOORED” ja alumisel poolel “KOTKAD”. Ülemise ja alumise poole sõnad on eraldatud kahe neljaharulise tähega. Pealkirja sõõri ümbritseb rahvuslikus stiilis ornament neljast puhkeva õie kujutisest. Õiekujutise sisemised motiivid on kiirelised ja välised lainjad. Õiekujutisi seob lint, millel on neli stiliseeritud taimekujutist. Lindi välisserva õieornamendi paari vaheline osa on kaunistatud kuue madala kumera sakiga. Märgi üldine läbimõõt on 50 mm ja see on valmistatud oksüdeeritud metallist. Märgi lindil on eesti vöökirjaline riba, mille ääres mõlemal pool on 0,5 mm laiune valge triip, 0,5 mm laiune valge triip ja 1 mm laiune must triip.
- Põhjakotka märk koosneb 20 mm läbimõõduga kollasel kiirelisel emailringil asetsevast kotkamärgist. Ringi ümbritseb kiireliselt 5 mm laiune sõõr, mille ülemisel poolel on kiri “EESTI NOORED KOTKAD”. Sõõri alumist poolt kaunistavad kaks tammelehtedest pärga, mille varred all keskel ristuvad. Ringi ja sõõri ümbritseb rahvuslikus stiilis ornament, mis kujutab nelja puhkevat õit kuue kattelehega. Õiekujutise sisemised motiivid on kiirelised ja ülemisel äärel on kolme lainega ümarsakk. Õiekujutisi ühendab kolmeastmeliselt murtud lint, mille keskmine osa on kaunistatud geomeetrilise ornamendiga. Märgi üldine läbimõõt on 50 mm ja see on valmistatud oksüdeeritud metallist. Märki kantakse 40 mm laiuse rahvusliku vöökirjalise lindiga, millel on põhivärviks hall ja kiri on tumesinise- ja kollasevärviline. Vöökirjal, mille laius on 10 mm, on mõlemal pool on piki linti järjestikku 12,5 mm laiune valge riba, 0,5 mm laiune hall triip ja 2 mm laiune kollane triip.
- Noorte Kotkaste keskjuhatus avaldab tunnustust Noorte Kotkaste organisatsiooni aastapäeval ja Kaitseliidu aastapäeval.
- Vormikohase esildise (lisa 12) esitab Noorte Kotkaste maleva juhatus oma otsusega Noorte Kotkaste keskjuhatusele vähemalt üks kuu enne vastavat tähtpäeva. Noorte Kotkaste organisatsiooni tunnustused antakse Noorte Kotkaste keskjuhatuse otsusel ja organisatsiooni kulul.
VI. NOORTE KOTKASTE MITTERAHALISED KINGITUSED
- Noorkotka hoolsuspael antakse noorkotkale, kellel on vähemalt IV järk, kes on näidanud end püüdliku ja hoolsana.
- Noorkotka hoolsuspael on 10 mm laiune ja 50 mm pikkune kullavärvi kardpael.
- Vormikohase esildise hoolsuspaela andmiseks (lisa 13) esitab rühmapealik NoorteKotkaste maleva juhatusele. Hoolsuspeal antakse Noorte Kotkaste maleva juhatuseotsusega.
- Noorte Kotkaste teeneteplaat on autasu, mis on asutatud Noorte Kotkastestruktuuriüksusele osutatud teenete tunnustamiseks (lisa 14).
- Teeneteplaadiga autasustatakse inimesi ja organisatsioone, kes oma töö ja tegevusegaon kaasa aidanud Noorte Kotkaste arengule.
- Teeneteplaat on puidust vapikilp piirmõõtmetega 130 x 180 mm. Puidust kilbikeskelasetseb Noorte Kotkaste reljeefne embleem, mille kohal asetseb kaares kiri reljeefne kiri KAITSELIIT, teisel real NOORED KOTKAD. Embleemi all asetseb tekstiplaat mõõtudega 75 x 25 mm.
- Ettepanekuid teeneteplaadi andmiseks on õigus esitada noortejuhtidel.
- Vabas vormis esitatud ettepanekus Noorte Kotkaste peavanemale tuleb esitadakandidaadi ees- ja perekonnanimi või organisatsiooni nimi, kirjeldus, millise teene võiteenete eest teeneteplaadi andmist taotletakse ja taotluse esitaja andmed.
- Noorte Kotkaste teeneteplaat antakse Noorte Kotkast peavanema käskkirja alusel.
- Teeneteplaadiga autasustatakse isikut või organisatsiooni üks kord.
Eraldus- ja teenetemärkide kandmise kord
I. Eraldusmärgid esindusvormil
- Noorte Kotkaste organisatsioonis on kasutusel järgmised eraldusmärgid: 1.1. kotkamärk,
1.2. varrukaembleem,
1.3. ametikohatunnus,
1.4. järgutäpp,
1.5. erikatse märk. - Kotkamärki kantakse vormimütsil rummu paremal poolel nii, et märgi kaugus mütsiülaservast on 15 mm ja otsaesise õmblusest 15 mm.
- Varrukaembleemi kantakse vasaku varruka keskjoonel, 70 mm õlaõmblusest allapool.
- Rühma varrukaembleemi kantakse parema varruka keskjoonel, 40 mm õlaõmblusestallpool.
- Ametikohatärnid esindusvormil kinnitatakse vasaku rinnatasku kohale nii, et aluse jatasku vahele jääb 10 mm.
- Ametikohatärne esindusvormil kantakse vastavalt kinnitatud ametikohale järgmiselt:
6.1. Salgapealiku abi – 1 väike hõbetärn
6.2. Salgapealik – 2 väikest hõbetärni
6.3. Rühmapealiku abi – 3 väikest hõbetärni
6.4. Rühmapealik – 1 suur hõbetärn
6.5. Malevkonna pealiku abi – 2 suurt hõbetärni
6.6. Malevkonna pealik – 1 suur kuldtärn
6.7. Maleva pealiku abi – 1 suur kuldtärn
6.8. Maleva pealik – 2 suurt kuldtärni
6.9. Peavanema abi – 2 suurt kuldtärni
6.10. Peavanem – 3 suurt kuldtärni - Noortejuhi esindusvormil kantakse lisaks nimesilti parema rinnatasku kohal.
- Järgutäpid kinnitatakse noorliikme esindusvormil parema tasku kohal olevale tekstiilluku pehmele poolele, 10 mm kõrgusele. Järgutäpid kinnitatakse vastavalt omandatud järgule alustades vasakult. VI järgu noorkotkas kannab ühte järgutäppi, V järgu noorkotkas kahte järgutäppi jne.
- Erikatse märki kantakse noorliikme esindusvormil paremal varrukal, 70 mm õlaõmblusest kahes tulbas, igas kolm märki üksteise all. Erikatse märkide vahe on 20 mm.
- Rühma varrukaembleemi olemasolul asetuvad erikatsete märgid sarnaselt p 9 aga 20 mm varruembleemist allpool.
- Kui kandja omab p 9 nimetatust enam erikatse märke, siis otsustab kandja, millised märgid asetab esindusvormile.
II. Eraldusmärgid laagrivormil - Laagrivormil kantakse nimesilti, varrukaembleeme ning ametikohatärne.
- Nimesilt kinnitatakse paremale rinnale, tekstiilluku pehmele poolele
- Varrukaembleem kinnitatakse vasaku varruka keskjoonele, tekstiilluku pehmele poolele.
- Rühma varrukaembleemi kantakse paremal varrukal.
- Ametikohatärnid laagrivormil kinnitatakse vasakule rinnale tekstiilluku pehmele poolelening kantakse vastavalt kinnitatud ametikohale järgmiselt:
16.1. Salgapealiku abi – 1 väike tärn musta tikandiga
16.2. Salgapealik – 2 väikest tärni musta tikandiga
16.3. Rühmapealiku abi – 3 väikest tärni musta tikandiga
16.4. Rühmapealik – 1 suur tärn musta tikandiga
16.5. Malevkonna pealiku abi – 2 suur tärn musta tikandiga
16.6. Malevkonna pealik – 1 suur tärn kuldse tikandiga
16.7. Maleva pealiku abi – 1 suur tärn kuldse tikandiga
16.8. Maleva pealik – 2 suurt tärni kuldse tikandiga
16.9. Peavanema abi 2 – suurt tärni kuldse tikandiga
16.10. Peavanem 3 – suurt tärni kuldse tikandiga
III. Teenetemärgid - Noorkotka hoolsuspaela kantakse noorliikme esindusvormil vasaku rinnatasku siilul, alt 30 mm kõrgusele horisontaalselt kinnitatuna.
- Eeskujuliku noorkotka märki kantakse noorliikme esindusvormil vasaku tasku siilul eelnimetatud tunnustusmärgist 20 mm kõrgemal.
- Teenetemärki kantakse vasaku rinnatasku kohal 10 mm ametikohatärnidest kõrgemal.
- Lembitu risti kantakse lindiga rinnas vasakul pool.
- Teeneteristi kantakse lindiga rinnas vasakul pool Lembitu risti järel, st vastavalt I klass, II klass, III klass ja eriklass.
- Aitaja, Ustava sõpruse, Välissõbra, Concordia märke ja Rahvaste Sõpruse medalit kantakse rinnas vasakul pool.
- Põhjakotka märki, Noorte Kotkaste kõrgeimat tunnustustust, kantakse kaelas.
Kaitseliidu noorteorganisatsioonide välivormi ja eraldusmärkide kandmise kord
I ÜLDSÄTTED
- Käesolev eeskiri määrab kindlaks Kaitseliidu (edaspidi KL) noorteorganisatsioonide – Noored Kotkad (edaspidi NK) ja Kodutütred (edaspidi KT) välivormi ja selle eraldusmärkide kandmise korra ja tingimused (edaspidi kandmise kord).
- KL noorteorganisatsioonide välivormi ja eraldusmärkide kandmise õigust omavad kõik NK ja KT struktuuriüksuse liikmed, KL teiste struktuuriüksuste liikmed, kes on nimetatud noorteorganisatsioonis ametikohale ning noorteinstruktorid.
- KL noorteorganisatsiooni välivormi ei ole õigus kanda noorteorganisatsiooni liikmel:
- kelle liikmelisus on peatatud;
- kellel liikmelisus on lõppenud;
- kes on noorteorganisatsioonist välja heidetud.
- KL noorteorganisatsiooni välivormi kandmisel välisriikides rakendatakse käesolevat eeskirja.
II ÜLDNÕUDED
- Vormiriietuse kandja esindab KL noorteorganisatsiooni NK või KT ning Eesti Vabariiki.
- KL noorteorganisatsiooni noor-, tegev-, toetajaliige või noorteinstruktor, kes kannab vormiriietust, peab järgima KL noorteorganisatsioonides kehtestatud sisekordasid, avaliku korra nõudeid ja üldtunnustatud käitumisnorme.
- Vormiriietust kantakse KL noorteorganisatsiooni tegevuses osalemisel ja esindamisel koos ettenähtud eraldusmärkidega.
- Välivormi kandmine on keelatud meelsust väljendavatel avalikel ja poliitilistel sündmustel (sh reklaam), mis võivad kahjustada KL või KL noorteorganisatsioonide mainet. Erisused kinnitab vastava struktuuriüksuse peavanem.
- Järelevalvet vormiriietuse korrasoleku üle ja kandmise korra täitmist kontrollivad struktuuriüksuse peavanemad, allüksuse juhid ja malevate noorteinstruktorid.
III VORMIRIIETUSE VÄLJASTAMINE
- Vormiriietus väljastatakse:
- punktis 2 nimetatud isikutele, kelle liikmelisust kontrollitakse KL vabatahtlike andmebaasist VAAB;
- isikule, kellele on väljastatud KL liikmekaart;
- vastavalt väljaõppe vajadusele.
- Vormiriietuse väljastamisel tuleb tutvustada vormiriietuse saajale käesolevat korda ning vormi vastuvõtja kinnitab “Välivormi ja eraldusmärkide kandmise kord” juhendiga tutvumist.
- Vormiriietuse väljastamisel tegev- ja toetajaliikmele tuleb varustus väljastada isiku allkirja alusel.
- Vormiriietuse väljastamisel alla 18-aastasele noorliikmele pikemaks perioodiks kui üks väljaõppeüritus, tuleb varustus väljastada lapsevanema või eestkostja allkirja alusel. Üheks väljaõppeürituseks väljastatakse vormiriietus noorliikme enda allkirja alusel.
- Vormiriietuse väljastamine fikseeritakse alati isiku varustuse arvestuskaardil, varustuse väljastamise-tagastamise raamatus või vara üleandmise-vastuvõtmise aktile vastavalt Kaitseliidu raamatupidamise sise-eeskirjale.
IV VORMIRIIETUSE KANDMINE
- Välivormi elemente kantakse vastavalt välivormi elementide loetelule (Lisa 1). Välivormi elementide detailsed kirjeldused asuvad vastava eseme tehnilises kirjelduses.
- Välivormi kantakse täiskomplektina, kui sündmuse vahetu juht, väljaõppe vajadustest lähtuvalt, ei ole andnud muid korraldusi.
- Vormiesemeid kantakse korrektselt. Vormiriietus peab olema puhas, hooldatud ning komplektne.
- Välivormi kandmisel peab silmas pidama järgmist:
- välivormi jakki kantakse kinninööbitult. Välivormi jaki ülemist nööpi ei suleta;
- välivormi tuulejakki kantakse tõmblukuga suletult;
- välivormi jopet kantakse tõmblukuga suletult;
- välivormi pükste sääreosa kantakse poolsaabaste peal;
- välivormi poolsaapaid kantakse kinninööritult, paela otsad on peidetud;
- välivormi taskud peavad olema suletud (kinninööbitud, suletud lukuga);
- välivormi nokkmütsi sirm asetseb kandmisel eespool. Nokk on kergelt kumer;
- Isik, kellele on väljastatud vorm, vastutab talle väljastatud vormiesemete säilimise ja korrektse väljanägemise eest ning on kohustatud neid hooldama, puhastama ja vajaduse korral parandama. Vormi või vormi elemendi hävimisest teavitatakse koheselt noorteinstruktorit.
V MUUD TINGIMUSED
- Välivormi kandes võib väljaõppeüritusel asendada:
- poolsaapad tumedate matka- või spordijalatsitega;
- T-särgi musta või tumerohelise isikliku muude tunnusteta särgiga;
- talvemütsi isikliku muude tunnusteta musta mütsiga.
- Tumedat värvi (must, tumeroheline) salli ja kindaid kantakse vastavalt ilmastikule. Sall ja kindad tuleb isikul endal hankida.
- Vormiriietuse kandmisel on lubatud:
- keerata välivormi jaki varrukaid üle küünarliigese;
- kanda T-särki ilma välivormi -või tuulejakita pükste sees;
- kasutada tagasihoidliku pandlaga tumedat vöörihma;
- kanda peas jope kapuutsi väljaõppe olukorras või vastavalt ilmastikule. Esindusülesannetes või rivistusel on kapuuts tavaasendis;
- kanda pruuni, musta või rohelise raami ja mustade või pruunide klaasidega päikeseprille;
- kanda kuni kahte tagasihoidlikku sõrmust;
- kanda mõlemas kõrvas ühte kõrvarõngast, mis peab olema tagasihoidlik, mitterippuv ja läbimõõduga mitte üle 8 mm.
- Välivormi kandmisel peab välimus olema korrektne. Nõuded välimusele on järgmised:
- juuksed, mis on pikemaid kui õlgadeni, peavad olema korrektselt kinnitatud tagasihoidliku ja tumeda kinnitusvahendiga;
- soeng võimaldab peakatet korrektselt kanda ega tohi ohustada vormikandja turvalisust;
- jumestus peab olema tagasihoidlik;
- küüned peavad olema hooldatud, küünevärv neutraalne ja pikkus soovitatavalt mitte üle sõrmeotste.
- Keelatud on:
- kanda vormiriietust ilma eraldusmärkideta;
- kanda vormielemente eraldiseisvate riietusesemetena;
- kanda silmatorkavaid ehteid.
- Vormi aastaringseks kandmiseks on soovitav kandjal iseseisvalt tagada soe pesu.
- Vormipükste põlvedel on seespool avaus pehmenduspatjade lisamiseks.
VI ERALDUSMÄRGID VÄLIVORMIL
- Välivormil kantakse nimesilti, ametikohatärne, riigitunnust ja käiseembleemi. (Lisa 2)
- Nimesilt kinnitatakse paremale rinnale, tekstiilluku pehmele poolele.
- Allüksuse embleem kinnitatakse välivormi vasaku käise keskjoonele, tekstiilluku pehmele poolele.
- Rühma või vastava sündmuse käiseembleemi kantakse välivormi paremal käisel.
- Konkreetse sündmuse käiseembleemi kantakse sündmuse toimumise ajal.
- Oskus- ja/või saavutusmärki (nt Kaitseväe langevarjuri rinnamärk) kantakse vormijakil nimesildi kohal keskel.
- Kursusemärki ning Kaitseliidu laskur- ja kütimärki kantakse vormijakil nimesildi all keskel. Korraga võib kanda kuni kahte märki.
- NK ametikohatärnid välivormil kinnitatakse vasakule rinnale tekstiilluku pehmele poolele ning kantakse vastavalt kinnitatud ametikohale järgmiselt:
- Salgapealiku abi 1 väike tärn musta tikandiga Salgapealik 2 väikest tärni musta tikandiga Rühmapealiku abi 3 väikest tärni musta tikandiga Rühmapealik 1 suur tärn musta tikandiga Malevkonna pealiku abi 2 suurt tärni musta tikandiga Malevkonna pealik 1 suur tärn kuldse tikandiga Maleva pealiku abi 1 suur tärn kuldse tikandiga Maleva pealik 2 suurt tärni kuldse tikandiga Peavanema abi 2 suurt tärni kuldse tikandigaPeavanem 3 suurt tärni kuldse tikandiga
- KT ametikohatärnid välivormil kinnitatakse vasakule rinnale tekstiilluku pehmele poolele ning kantakse vastavalt kinnitatud ametikohale järgmiselt:
- Salgajuht 1 väike tärn musta tikandiga
- Rühmajuhi abi 1 väikest tärni musta tikandiga
- Rühmajuht 2 väikest tärni musta tikandiga
- Rühmavanema abi 3 väikest tärni musta tikandiga
- Rühmavanem 1 suur tärn musta tikandiga
- Jaoskonnavanema abi 2 suurt tärni musta tikandiga
- Jaoskonnavanem 1 suur tärn kuldse tikandiga
- Ringkonnavanema abi 1 suur tärn kuldse tikandiga
- Ringkonnavanem 2 suurt tärni kuldse tikandiga
- Peavanema abi 2 suurt tärni kuldse tikandiga
- Peavanem 3 suurt tärni kuldse tikandiga
- Noorteinstruktori ametikoha tärnid kinnitatakse vasakule rinnale tekstiilluku pehmele poolele. Noorteinstruktor kannab ühte suurt tärni kuldse tikandiga.
- Välivormi eraldusmärgid tagab keskselt vastava struktuuriüksuse peastaap.
- Muude embleemide ja märkide kandmise välivormil otsustab vastava struktuuriüksuse peavanem.
VII VORMIRIIETUSE TAGASTAMINE
- Isik, kes soovib Kaitseliidu liikmelisuse lõpetada, on eelnevalt kohustatud tagastama vormiriietuse.
- Isik, kelle Kaitseliidu liikmelisus on peatatud või lõppenud, on kohustatud tagastama temale väljastatud vormiriietuse 10 tööpäeva jooksul alates Kaitseliidu liikmelisuse peatamisest või lõppemisest.
- Noorliige, kes jätkab liikmelisust tegev- või toetajaliikmena Kaitseliidu malevas või Naiskodukaitses, võib tagastada noorteorganisatsiooni riidevarustuse pärast oma uue struktuuriüksuse poolt varustamist. Jätkates liikmelisust tegev- või toetajaliikmena noorteorganisatsioonis, ei pea varustust tagastama.
- Vormiese on isikul võimalik välja vahetada, kui see on muutunud kõlbmatuks või ei vasta suurusele.
- Vormieseme mahakandmine vormistatakse aktiga.
- Isik, kes ei tagasta vormiriietust, on kohustatud hüvitama varustusesemete soetusmaksumuse struktuuriüksuse arvelduskontole.
- Juhul, kui isik ei tagasta tema valduses olevat vormiriietust liikmesuse lõppemisel pärast otsuse kättesaamist kümne tööpäeva jooksul, esitab vastava struktuuriüksuse peavanem vormiriietuse tagastamise nõude. Struktuuriüksuse juht määrab tähtaja vormiriietuse tagastamiseks.
- Hüvitamisnõude esitab struktuuriüksuse juht 30 päeva jooksul vormiriietuse tagastamise täiendavast tähtajast arvates.
- Kaitseliidul on õigus loovutada hüvitamisnõue inkassoettevõttele või pöörduda kohtusse, sh kohtutäituri poole. Täiendavad hüvitamisnõude menetluskulud tasub isik, kellele nõue esitatakse.
VIII VÄLIVORMI KASUTUSKÕLBMATUKS TUNNISTAMINE JA MAHAKANDMINE
- Vormieseme võib tunnistada kasutuskõlbmatuks ja maha kanda kui:
- vormiese on osaliselt või täielikult hävinud;
- vormiese on kadunud ja kadumine on tõendatud seletuskirjaga;
- vormiese on varastatud
- Isiku, kelle Kaitseliidu liikmelisus on peatatud või lõppenud, valduses oleva tagastamisele kuuluva varustuse mahakandmine toimub juhul kui eelnevalt on täidetud käesoleva korra punkt 47 ja vormiesemete tagastamise nõudes toodud tähtajast möödunud 1 aasta.
- Vormiesemete kasutuskõlbmatuks tunnistamisel ja mahakandmisel koostatakse vastavalt KL raamatupidamise sise-eeskirjale akti ja edastatakse selle kinnitamiseks vastava struktuuriüksuse peavanemale.
- Koos mahakandmise aktiga, tuleb mahakantud vormiese tagastada vastava struktuuriüksuse kesklattu.
Lisa 1
Välivormi elemendid ja vormikomplektid
Organisatsiooni liikmele väljastatakse võimalusel järgmisi vormielemente: välivormi jope, tuulejakk, vormijakk, T-särk (2 tk), poolsaapad, püksid, nokkmüts, panamamüts, talvemüts, käiseembleem (3 tk).
Välivormi tutvustus